HISPÁNIA - A korona évszázadai
ciklus még elérhető darabjai
„Egy másik világot helyeztem a király és a királyné uralma alá, melynek révén Spanyolország, amit korábban szegénynek tartottak,
a leggazdagabb országgá vált.”
Inicialé (Iniciale / Initial)
125x250 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
A ma ismert Spanyolország születése 1469-re datálódik, amikor Izabella, Kasztília királynője feleségül ment II. Ferdinánd királyhoz, aki Aragónia felett uralkodott. Legidősebb lányuk, Őrült Johanna és férje, I. Miksa német-római császár gyermeke, Szép Fülöp elsőszülöttje V. Károly 1516-ban örökölte a spanyol trónt. 1519-ben német–római császárrá választották. Hatalmas területek ura lett, hozzátartozott az Újvilág egy része, és Ázsia szigetei is. Úgy mondták:
"A birodalom, mely fölött soha nem nyugszik le a nap."
A monumentális mű nem csupán az ég és a vizek határtalanságát mutatja meg, hanem önmagába visszatérő folyamatként ábrázolja az idő végtelenségét is. A művész szimbólumrendszerében az élet egyetlen lehetőségét hordozó aranyföld, centrumában a vöröslő, ám megtépázott oltár a koronával, az isteni áldásként áthatoló éteri-kék diagonális vonulatokkal mutatja meg az ember teremtő képességének az erejét, és az alulról magasba törő, égővörös, és vérszínnel megfestett áramlatok azokat a mindent felforgató emberi érzelmeket szimbolizálják, melyek fölött még Istennek sincs hatalma.
I. A legyőzhetetlen Armada
Armada Invencible / The Invincible Armada
Az elégtétel (El desquite / The vengeance)
100x100 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
I.Erzsébet kikosarazza II. Fülöpöt.
A festmény azt az utat mutatja meg, amikor az emberi sértett hiúság önpusztító következményekkel is jár. Egy nemzet fizette meg az árat. „Afflavit Deus et dissipati sunt” – szélvészként küldött az Úr, és ők szétszóródtak...
Az adomány (La donación / The donation)
120x100 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
V. Sixtus pápa 1 millió dukáttal támogatta a protestáns Anglia legyőzését, de soha nem fizetette ki.
1585-ben már említi a pápa, a római spanyol nagykövetnek, hogy szeretne egy „nagyszabású vállalkozást” a kereszténység számára. Összeérnek a szálak: „Fülöp igényt tart az angol trónra, joga is van hozzá. I. Erzsébet elutasítja, ezzel megalázva és útját állja a békés rendezésnek. Ekkor jön el a pápai ajánlat ideje...
II. A titkos házasság
El matrimonio secreto / The secret marriage
Az engedély (El permiso / The permit)
100x100 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
Izabella és Ferdinánd másod-unokatestvérek voltak. Henrik bízott abban, hogy mivel a házasságkötéshez pápai engedély szükséges, a tudta nélkül ez nem jöhet létre. Azonban csalódnia kellett, mert az eszes Izabella mozgósította a kapcsolatait, és vállalva a veszélyt felkereste egyik támogatója bizalmas barátját, a valenciai bíborost, Rodrigo Borgia-t, aki addig ostromolta a szentszéket, míg követeken keresztül kijárta az engedélyt II. Pius pápánál. Így elhárult az akadály. A bíboros, akit később VI. Sándor néven pápává választottak, a katolikus Izabella királyné legfőbb támogatója maradt.
A gyümölcs (La fruta / The fruit)
120x120 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
Elmondható, hogy ha Izabella nem tart ki a titkos ígérete mellett és nem Ferdinánd lesz a férje, ma semmi sem úgy létezik, ahogy megismerhettük a világot, a Föld nevű bolygót. A történelem egyik, vagy talán kijelenthető, hogy a legfontosabb, és mindent megváltoztató házassága volt. Ahol süt a nap, ott természetesen árnyék is van. De a teremtés folytatódott: V. Károly tovább emelte a spanyol világbirodalom tündöklését.
III. Az Infásnők
Las Infantas / The Imfantas
A megbékélés (El apaciguamiento / The appeasement)
100x100 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
A mű Isabel Clara Eugenia infánsnő és VII. Albert osztrák főherceg uralkodásának idejét meséli el, melyet a Spanyol Németalföld fénykorának tartanak. Négy évtizedes háborús pusztítás után tért vissza a béke és a stabilitás a területre, és a pár minden eszközzel támogatta a gazdaság és a társadalom helyreállítását. A vallásüldözést is beszüntették és ezután a protestánsokat, ha nem is gyakorolhatták vallásukat szabadon, nem üldözték többet. Nekik köszönhető a flamand barokk stílus elterjedése, Rubenst, Van Dyck-ot folyamatosan ellátták megrendelésekkel, de a pártfogoltjaik között volt Brueghel és Van Veen is.
IV. Hispania romana
A tűz birodalma (El Imperio del Fuego / The Empire of Fire)
80x220 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
Hispánia tartományt nem csupán gazdasági okokból tartották fontosnak és nemesnek a rómaiak. Úgy vélték, hogy a félsziget a láng, a tűz birodalma, ahol a nagy dolgokra hivatottak megszületnek. Itt látta meg a napvilágot Traianus, Hadrianus és I. Theosodius császár, de Seneca, Martialis és Qiuntianus bölcsője is az ibériai félszigeten ringott.
V. A birodalom, ahol soha nem nyugszik le a nap
El imperio donde nunca se pone el sol / The empire where the sun never sets
Az ajánlat (La Oferta / The Offer)
150x100 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona
1492-ben Spanyolország kiűzte Granada utolsó mór uralkodóját. Győzelmük után a spanyol uralkodók kapcsolatba kerültek Kolumbusz Kristóffal, egy genovai tengerésszel, aki hajóval próbálta elérni Japánt. Kasztília egy ideje már versenyt folytatott Portugáliával, hogy tengeri úton elérje a Távol-Keletet, így amikor Kolumbusz merész ajánlatát megtette Kasztíliai Izabella királynőnek, az udvar habozás nélkül biztosította a támogatásáról. Majd Kolumbusz "véletlenül" Amerikát fedezte fel a Távol-Keletre érkezés helyett, és ezzel megváltoztatta a világot, és annak történelmét.
Kosár
A kosár üres.